Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Однією з найбільших проблем при розгляді справ є порушення судом розумних строків розгляду кримінальних проваджень та цивільних справ.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному судовий розгляд упродовж розумного строку. Водночас аналіз рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України, свідчить, що найчастіше до цієї міжнародної установи наші громадяни звертаються саме через судову тяганину. Звісно, одних лише нагадувань колегам про недопущення тяганини й навіть особистого контролю за дотриманням процесуальних строків та якістю розгляду справ було б недостатньо. Тому, важливим фактором розв’язання цієї проблеми стало запровадження системи відеоконференцзв’язку.
Зокрема, на виконання доручення Президента України обладнані приміщення органів досудового слідства, установи попереднього ув’язнення, установи виконання покарань та залів судових засідань технічними засобами для участі осіб у здійсненні слідчих чи інших процесуальних дій шляхом проведення відеоконференції .
Так, з метою підвищення оперативності та якості правосуддя, для заощадження бюджетних коштів, що витрачаються на доставку до суду осіб, які перебувають під вартою в жовтні 2013 року в Великобагачанському районному суді встановлена система відеоконференцзв’язку.
Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:
До речі, порядок проведення процесуальних дій у режимі відеоконференції передбачений не тільки ст.336 КПК України. Також можливість проведення дистанційного судового засідання передбачена ЦПК та ГПК України, Кодексом адміністративного судочинства України.
Зокрема визначено, що суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи іншого учасника судового процесу (кримінального провадження) може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов'язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь. Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п’ять днів до дня проведення такого судового засідання. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення цього питання, оскарженню не підлягає.
У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує. Використовувані в судовому засіданні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки.
Відеоконференція є своєрідним «містком», який дозволяє не зважати на територіальні перепони участі особи у процесі, тим самим суттєво зменшити витрати осіб, максимально зменшити строк розгляду та вирішення справ.
Таким чином, якщо, сторони, інші учасники судового процесу, які не мають можливості з’явитись в судове засідання, у зв’язку з перебуванням в іншому населеному пункті, можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з усіма правами та обов’язками, передбаченими відповідним процесуальним законодавством.