Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Комунальні тарифи підвищуються, в результаті борги за комунальні платежі в країні ростуть. Житлово-комунальні підприємства активно нагадують жителям про своєчасну оплату за комунальні послуги та застерігають, що систематичне накопичення боргів може закінчитися примусовим стягненням через суд.
В 2015 році Великобагачанським районним судом було розглянуто 102 заяви про видачу судового наказу, за 7 місяців 2016 року – 38, які були подані підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги, про стягнення боргу за послуги газопостачання, теплої енергії.
Останнім часом виникло багато нарікань з боку осіб до яких пред’явлено заяву про видачу судового наказу про те, що вони не були повідомлені про розгляд даних справ, тому роз’ясняємо наступне.
Наказне провадження - це особливий спрощений вид цивільного судочинства, спрямований на швидкий та ефективний захист безспірних прав особи шляхом видачі судового наказу, який одночасно є судовим рішенням та виконавчим документом.
Судовий наказ може бути видано судом за результатами розгляду лише таких вимог:
заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати;
заявлено вимогу про компенсацію витрат на проведення розшуку відповідача, боржника, дитини або транспортних засобів боржника;
заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості;
заявлено вимогу про присудження аліментів на дитину в розмірі 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов'язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб;
заявлено вимогу про повернення вартості товару неналежної якості, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили, про встановлення факту продажу товару неналежної якості, ухвалене на користь невизначеного кола споживачів.
Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право захищати права та інтереси інших осіб.
Пам’ятайте! Розгляд такої справи проводиться на основі поданої письмової заяви та доданих до неї доказів, для підтвердження цих вимог, без судового засідання і виклику заявника (стягувача) та боржника для заслуховування їх пояснень.
При винесені судового наказу :
суд зобов'язаний надіслати боржнику копію судового наказу.
боржник має право протягом десяти днів з дня отримання копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування.Заява про скасування судового наказу подається в суд у письмовій формі.
Заява про скасування судового наказу розглядається протягом 10 днів з дня постановлення ухвали про прийняття такої заяви до розгляду у відкритому судовому засіданні. Про призначене судове засідання суд повідомляє стягувача і боржника. Неявка осіб, належним чином повідомлених про час і місце розгляду заяви про скасування судового наказу, не перешкоджає розгляду такої заяви.
За результатами розгляду справи, суд має право:
залишити заяву про скасування судового наказу без задоволення;
скасувати судовий наказ та роз'яснити, що заявлені стягувачем вимоги можуть бути розглянуті у позовному провадженні з додержанням загальних правил щодо пред'явлення позову;
змінити судовий наказ.
Якщо судовий наказ не скасований, то через тринадцять днів з дня отримання боржником судового наказу він набирає законної сили та підлягає виконанню.
Днем отримання боржником копії судового наказу є дата, зазначена у поштовому повідомленні про вручення. У разі якщо боржник відмовляється від отримання копії судового наказу або відсутній за вказаною адресою, днем отримання боржником копії судового наказу є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову боржника отримати копію судового наказу чи відмітки про відсутність боржника за вказаною адресою.
Радимо не доводити до такої ситуації, коли боржник дізнається про стягнення заборгованості за комунальні послуги тільки після отримання копії судового наказу. Слід пам’ятати, що крім боргу за комунальні послуги потрібно буде сплатити судовий збір, що становить 50 відсотків ставки, що визначається з оспорюваної суми в разі звернення в суд з позовом у порядку позовного провадження, а він становить незалежно від суми боргу не менше як 689 грн. (0,5 розміру мінімальної заробітної плати).